Z činnosti klubu SMRŠ v Liptovskom Mikuláši

Pri príležitosti 160. výročia založenia Matice slovenskej a Cyrilometodského dňa sa v stredu 5. júla 2023 pri slovenskom kríži ekumenickej jednoty na Vyšnokubínskych skalkách uskutočnilo Stretnutie milovníkov slovenského národa z Oravy a Liptova. Aj my sme sa ho zúčastnili. Vypočuli sme si príhovory hostí a národné piesne v podaní oravských a liptovských folklórnych zoskupení. Aj napriek hroziacemu dažďu sme sa kochali výhľadmi na všetky strany. Nás Liptákov upútal najmä pre nás atypický pohľad na Veľký Choč, ktorý bol zrazu iný, aj keď na prvý pohľad rozpoznateľný.

Pred odchodom sme sa ešte zastavili pri pamätníku M. R. Štefánika, ktorý bol v Dolnom Kubíne odhalený pred dvoma rokmi pri 103. výročí vzniku Československej republiky. Pamätník navrhol architekt Stanislav Šutvaj a autorom bronzovej Štefánikovej busty v životnej veľkosti je akademický sochár a rodák z Oravy Stanislav Kľúčik. Keď pôjdete na Oravu, zastavte sa pri ňom. Ľahko ho nájdete. Nachádza sa na Štefánikovej ulici rovno oproti stanici.

Raz do roka sa členovia nášho klubu stretávajú mimo štyroch stien vonku pod holým nebom. V prvú júlovú sobotu sme sa takto stretli v Maroškovej záhrade, ktorá sa nachádza za rodným domom súrodencov Rázusovcov. Uprostred zelene je vybudované stále ohnisko, na ktorom si môžete opekať to, čo si prinesiete. A keďže nikto neprišiel s prázdnou rukou, bolo čo jesť aj piť. Naším hostiteľom bol správca Rázusovie domu pán Štefan Packa. Krátku chvíľu medzi nami pobudol aj primátor Liptovského Mikuláša pán Ján Blcháč. Pri dobrom jedle a v priateľských rozhovoroch sme strávili príjemný deň. 

Po pietnej spomienke, ktorá sa každoročne koná v deň výročia tragickej Štefánikovej smrti pred Akadémiou ozbrojených síl nesúcou jeho meno, sme sa tohto roku vzápätí stretli na Námestí Ústavy Slovenskej republiky na Nábreží. Tu bola totiž zasadená ruža Generál Štefánik. S podporou vedenia mesta a za prítomnosti TV Liptov sme ju slávnostne uviedli do života. Pokropili sme ju vodou a zaželali jej, nech sa jej na tomto mieste darí. Tešíme sa, že po mnohých miestach nielen na Slovensku, ale aj vo svete bude táto ruža rásť aj v Liptovskom Mikuláši a spolu s lipou Ústavy zdobiť túto časť mesta.

Autorka: Kvetoslava Staroňová, predsedníčka Klubu SMRŠ v L. Mikuláši,
Foto:       autorka článku a Ivan Bubelíny – kronikár klubu

Partneri