Druhý deň Štefánikových dní (ŠD) mal športový a kultúrno-vzdelávací charakter. Hlavná akcia tohoto dňa, Medzinárodný turistický pochod k pocte M. R. Štefánika, začala poslednými prípravami na Námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom už krátko po piatej hodine ráno.
O necelú hodinu bolo všetko pripravené a po prebraní máp trate, kontrolných listov a balíčkov s občerstvením vyrážali ako prví účastníci pochodu na najdlhšiu trasu dlhú 32 km. Prvá vyrazila skupina vojakov našej armády. Početnou skupinou v tejto kategórii boli okrem skúsených turistov aj príslušníci armády Českej republiky, Spolkovej republiky Nemecko a Slovinska, ktorí v súčasnej dobe vykonávajú spoločné vojenské cvičenia na území Slovenskej republiky.
Postupne sa k nim pridali aj účastníci prihlásení k pochodu na trati B o dĺžke 20 a trati A o dĺžke 10 kilometrov alebo A+ o dĺžke 13,5 km. Postupne sa všetky trasy zaplnili nielen dopredu prihlásenými účastníkmi, ale aj turistami, ktorí sa prihlásili dodatočne na mieste štartu pochodu.
V priebehu pochodu čakali na jeho účastníkov, ale aj na návštevníkov Štefánikových dní, rôzne sprievodné akcie na trasách pochodu, ale aj v priestore štartu a cieľa v Brezovej pod Bradlom, v okolí Múzea M. R. Štefánika v Košariskách a taktiež na Bradle vedľa Infobodu.
Na námestí v Brezovej pod Bradlom bolo zriadené Regrutačnym strediskom Ozbrojených síl Slovenskej republiky pracovisko, kde jeho príslušníci poskytovali informácie a propagačné materiály záujemcom o službu v našej armáde. Na námestí bola taktiež ukážka dravcov Sokoliarskej skupiny BIATEK z Banskej Bystrice.
V Košariskách vedľa múzea bola Klubom vojenskej histórie ČSĽA Kolíňany pripravená ukážka ručných zbraní a Klubom vojenskej histórie (KVH) z Českej republiky pripravená ukážka poľného postavenia našich vojakov v priebehu 2. svetovej vojny (2.SVV). Na Bradle členovia KVH z Moravy pripravili ukážku vybavenia padákových strelcov z obdobia 2.SVV. V Infobode na Bradle boli premietané filmy o gen. M. R. Štefánikovi a výstavbe jeho mohyly na Bradle. Po trasách pochodu boli viacerými KVH zo Slovenska pripravené ukážky zbraní a uniforiem našich vojakov. Tieto rôzne sprievodné aktivity spestrili pochod účastníkom, ale aj náhodným návštevníkom, a priniesli poučenie i zábavu najmä mladším účastníkom Štefánikových dní.
V priebehu celého dňa boli v Múzeu Milana Rastislava Štefánika v Košariská realizované scénické ukážky zo života M. R. Štefánika a v Múzeu Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom pripravené prehliadky s odborným výkladom.
Súčasťou programu druhého ŠD bolo i kladenie vencov. V dopoludňajších hodinách bol účastníkmi pochodu a primátorom Brezovej pod Bradlom Jaroslavom Ciranom položený veniec k pamätníku M. R. Štefánika. Krátko popoludní sa stretli členovia vedenia SMRŠ a klubov SMRŠ z celého Slovenska na Bradle, aby tak ako i minulý rok, spoločne položili k Mohyle generála Štefánika veniec SMRŠ na ktorý predtým pripli zástupcovia klubov SMRŠ stuhy svojich klubov. Po položení venca ocenil v krátkom príhovore predseda spoločnosti Peter Novotňák ich účasť na DŠ i na tomto pietnom akte a zhodnotil akcie prvého dňa. Na záver pozval všetkých zástupcov klubov na spoločné posedenie na Podkylave.
Hlavná akcia druhého dňa, 3. ročník Medzinárodného turistického pochodu k pocte M. R. Štefánika, bola ukončená o 16.30 hodine. Pochodu sa zúčastnilo 490 registrovaných osôb a 150 osôb ich sprievodu zo Slovenska a z ďalších 9 krajín. Prihlásení účastníci pochodu si okrem pekných zážitkov odniesli pamätný odznak a diplom účastníka podujatia.
Organizátori Medzinárodného pochodu k pocte M. R. Štefánika osobitne ďakujú za podporu a pomoc Trenčianskemu samosprávnemu kraju a Generálnemu štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
* Poznámka: Za oneskorené uverejnenie článku zo zdravotných a technických dôvodov sa autor ospravedlňuje.
Autor: Jozef Ivan Buffa
Foto: Miroslava Roháčová, Maroš Piľa a autor článku