Od tragickej smrti generála M.R. Štefánika uplynulo 101 rokov

V pondelok 4. mája 2020 uplynulo 101 rokov od havárie lietadla, pri ktorej tragicky zahynul generál Milan Rastislav Štefánik, jedna z najvýraznejších osobnosti novodobých dejín Slovenska. Deň tragického skonu generála M.R. Štefánika je pamätným dňom Slovenskej republiky.

Na rozdiel od minuloročných Celonárodných spomienkových slávností 100. výročia tejto tragickej udalosti, ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí na Bradle, na Festivale letectva na letisku v Piešťanoch a na pietnej spomienke i kladení vencov pri Mohyle generála M.R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji, boli tohoročné spomienkové slávnosti výrazne skromnejšie najmä, čo sa týka účasti verejnosti.

Vzhľadom na opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou COVID-19 a zákazom verejných zhromaždení, nebol organizovaný ďalší ročník Festivalu letectva a pietne spomienky na miestach spojených s M.R. Štefánikom sa konali bez verejnosti. Kladenia vencov na pamätné miesta boli organizované samostatne a delegácie tvorilo len niekoľko osôb.

Na Bradle položili vence predstavitelia Ministerstva obrany a členovia Správnej rady Spoločnosti M.R. Štefánika. K mohyle generála M.R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji položila veniec prezidentka Zuzana Čaputová, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl generál Daniel Zmeko a zástupcovia Klubu Spoločnosti M.R. Štefánika z Bratislavy. Predseda parlamentu Boris Kollár si uctil pamiatku M.R. Štefánika položením venca k jeho pamätníku na nábreží Dunaja.

Partneri