Hlavnou akciou druhého dňa Štefánikových dní 2024 bol 4. ročník Medzinárod-ného pochodu „Pocta Štefánikovi“ so štartom a cieľom na Námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Účastníci si mohli vybrať z 10, 20 a 30 kilometrovej trasy. Najväčší záujem bol o najkratšiu 10 km trasu, ktorá vyhovovala rodinám s kočíkmi pre deti. Účastníci pochodu na trasách 20 a 30 kilometrov vyrážali na pochod už od skorého rána po 06.00 hodine. Uzávierka pochodu bola o 16.-tej hodine. Každý účastník pochodu obdŕžal, po predložení overenia, že absolvoval všetky kontrolné body, diplom a účastnícku medailu so stužkou.
Pochodu sa zúčastnilo 405 registrovaných účastníkov a taktiež okolo 50 neregistrovaných, spravidla rodinných príslušníkov, ktorí im tvorili sprievod. Oproti minulosti sa pochodu nezúčastnili vojaci našej armády a zahraničných armád dočasne sa nachádzajúci na našom území (v r. 2022 ich bolo 180 a minulý rok 150). Zaregistrovali sme väčšiu účasť detí s rodičmi. Najmladšou účastníčkou bola štvorročná Lucina, ktorá sprevádzala mamku s mladším bratom v kočíku. Najstarší účastník pochodu mal 79 rokov. Zaznamenali sme účasť zo s zahraničia, konkrétne z Česka, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Dánska, Španielska a Francúzska. Riaditeľ pochod Peter Rajnoha hodnotí akciu ako úspešnejšiu než minulý ročník. Trasy boli lepšie vyznačené, bola vyššia účasť domácich účastníkov a taktiež ich spokojnosť bez akýchkoľvek kritických pripomienok. Poďakovanie za toto patrí nielen zabezpečujúcim jednotlivcom, ale i príslušníkom Generálneho štábu OS SR za ich pomoc, zdravotnícke a technické zabezpečenie na jednotlivých trasách.
V priebehu celého dňa bol na námestí M. R. Štefánika inštalovaný regrutačný stan Generálneho štábu OS SR a stany s výstavou obrazov žiakov základnej umeleckej školy z Valaskej o Štefánikovi a výstavou vojenských uniforiem. Návštevníkov upútala aj ukážka artefaktov o M. R. Štefánikovi a dobových vyznamenaní legionárov zo zbierky predsedu bratislavského klubu SMRŠ Maroša Piľu.
Stalo sa už tradíciou, že počas druhého dňa ŠD vedenie SMRŠ a členovia klubov položia na Bradle k Mohyle generála M. R. Štefánika spoločný veniec, na ktorý tesne pred týmto aktom pripnú zástupcovia klubov z celého Slovenska vlastné stuhy.
Pretože uplynul rok čo nás opustila jedna z najvýznamnejších osobnosti SMRŠ, zakladajúci člen a Čestný predseda spoločnosti Mgr. Peter Pavol Uhlík, položili zástupcovia klubov s vedením spoločnosti kyticu k jeho hrobu na miestnom cintoríne v Brezovej pod Bradlom. Jeho hrob je tak situovaný, že je z neho priamy výhľad na Bradlo s Mohylou M. R. Štefánika.
V popoludňajších hodinách žilo Námestie M. R. Štefánika hudbou. Hudobná skupina Staré dobré časy kapelníkom ktorej je Čestný predseda SMRŠ Ing. Ján Tatara. Skladby, ktoré hrala pripomenuli mnohým skôr narodeným tie najznámejšie piesne, doslova hity, z minulého storočia. Ich vystúpenie bolo dôstojným zavŕšením druhého dňa.
Súčasťou ich programu bolo i malé prekvapenie. Na pozvanie predsedu SMRŠ prišli dve dámy z Partizánskeho (do roku 1949 Baťovian), ktoré sa prihovorili v prestávke vystúpenia hudobnej skupiny prítomným divákom, najmä domácim obyvateľom. Prvou bola predsedníčka Klubu absolventov Baťovej školy práce (KABŠP) v Partizánskom Soňa Múčková, ktorá predstavila históriu ich klubu, ktorý vznikol v roku 1939 a od svojho počiatku sa venoval i športovej činnosti. Medzi ich najvýznamnejšie akcie v športe patrili Memoriály Tomáša Baťu a Štafetové behy z Baťovian na Bradlo k Mohyle M. R. Štefánika a potom do Brezovej pod Bradlom. Prvý štafetový beh bol v roku 1940 a posledný v roku 1948, lebo v roku 1949 došlo k zrušeniu klubu v Baťovanoch. Jeho činnosť bola znovu obnovená v roku 1992. Boli to významné akcie spoluorganizované s mestom Brezová pod Bradlom a za veľkej účasti domáceho obyvateľstva, čo potvrdzuje aj kopia fotografie z ročenky KABŠP z roku 2024 (pozri galériu fotografii). Pred 10 rokmi skupina 40 členov KABŠP navštívila Mohylu na Bradle a Brezovú pod Bradlom. Prijal ich aj vtedajší predseda SMRŠ Ing. Ján Tatara, ktorý im odovzdal pre nich vzácny artefakt – kovový štafetový kolík, ktorý nosil vždy stredný bežec trojice štafety, počas jednotlivých ročníkov, a v ktorom bol vždy ukrytý odkaz pre občanov Brezovej pod Bradlom. Obsah tohoto odkazu z roku 1948, uložený v rukoväti tohoto kolíka, prečítala na záver svojho vystúpenia pani Soňa Múčková. Tento kolík zostal po poslednej štafete v roku 1948 v Brezovej pod Bradlom a po 66 rokoch sa vrátil do Partizánskeho. Tento príbeh prítomným divákom osobne vyrozprával pán Tatara, tentokrát v úlohe vedúceho hudobnej skupiny. Odporúčam prečítať si pozorne obsah tohoto pozdravu z posledného ročníka Štafetového behu (fotografia 19). Je plný vlasteneckých citov, myšlienok oddanosti a úcty k osobe nášho generála a sľubov, že v jeho dielo budú rozvíjať a brániť. Keď si to spojíte s pohľadom na poslednú fotografiu (25) z príchodu Štafetového behu z Baťovian na Bradlo, tie zástupy čakajúcich ľudí, tak mi dáte za pravdu, že to sú prejavy skutočného vlastenectva a oddanosti. Túto spoločnú tradíciu by sme mali obnoviť aj so zaradením našich bežcov z Brezovej pod Bradlom a okolia i členov a sympatizantov Spoločnosti M. R. Štefánika
Na záver ešte jeden príbeh súvisiaci s vyššie uvedeným a týka sa druhej dámy z Partizánskeho - pani Anny Polákovej, absolventky Baťovej školy práce. Pred 10 rokmi bola aj ona členkou spomínanej delegácie a predniesla na Bradle pred Mohylou M. R. Štefánika všetkým prítomným báseň Štefánikova matka, ktorú napísal Štefan Krčméry. Predniesla ju aj teraz všetkým návštevníkom Štefánikových dní prítomným na Námestí M. R. Štefánika a za svoj prednes zožala obrovský potlesk. To by mohol byť začiatok návratu k obnove tradícií spoločného uctievania dvoch velikánov česko-slovenských novodobých dejín Tomáša Baťu a Milana R. Štefánika našimi organizáciami.
Posledným podujatím druhého dňa bola spoločná večera a následné posedenie členov klubov a vedenia Spoločnosti M. R. Štefánika.
V dopoludňajších hodinách 21.7.2024 sa uskutočnil v evanjelickom kostole v Košariskách posledný bod programu Štefánikových dní v jeho rodnom kraji – Slávnostné služby božie pri príležitosti 144. výročia narodenia M. R. Štefánika, ktorého sa zúčastnili aj členovia SMRŠ.
Rovnako ako minulý rok, prispela k tohoročnému programu Štefánikových dní aj Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci. Dňa 24. júla sa v planetáriu uskutočnila prednáška českého astronóma a astrofyzika, najvýznam-nejšieho československého popularizátora vedy (astronómie, astrofyziky a vzťahu vedy a viery, ale aj M. R. Štefánika a jeho diela), RNDr. Jiřího Grygara, CSc. na tému „Ebicykel po stopách generála Milana Rastislava Štefánika“. V úvode svojho vystúpenia stručne rozobral najdôležitejšie medzníky života Štefánika, zhodnotil jeho úspechy na poli vedy a pripomenul ocenia, ktoré získal. Spomenul niektoré zaujímavé príbehy týkajúce sa histórie niektorých pamätníkov M. R. Štefánika na Slovensku i v Čechách. Druhú časť prednášky venoval spomienkam na cesty, ktoré so svojimi priateľmi absolvoval na Ebicykli pri návštevách pamätníkov a významných miest pôsobenia M. R. Štefánika doma i v zahraničí. Bližšie sa môžu záujemci o tom dočítať v jednej z jeho 26 kníh „Na kole ke hviezdám, Co je Ebicykel“.
Túto prednášku považujeme za súčasť podujatí 3. ročníka Štefánikových dní. Zúčastnila sa jej aj delegácia SMRŠ v zložení Peter Novotňák, Mária Gallová, Maroš Piľa a autor článku. Maroš Piľa pre túto akciu pripravil malú výstavu originálov kníh s prácami M. R. Štefánika v oblasti astronómie a jednu z nich si nechal podpísať Dr. Grygarom.
Ja som si z tejto akcie odniesol, okrem niektorých pre mňa nových informácii, veľmi príjemný pocit z úcty a uznania, ktoré osobe M. R. Štefánika a jeho práci v oblasti astronómie prejavil Dr. Grygar. Týka sa to i jeho záverov pri hodnoteniach významu a prínosu politickej činnosti M. R. Štefánika pre vznik spoločného štátu Slovákov a Čechov. Pokladá ho, ako na besede uviedol, za rozhodujúcu osobnosť v celom procese vzniku spoločného štátu, „za osobu bez ktorej by to nedopadlo tak priaznivo“.
Čo povedať na záver? Štefánikove dni 2024 sa vydarili. Prilákali do rodného kraja Štefánika, i na podujatia organizované na iných miestach, stovky ľudí a ukázali možnosti, ktorým musíme v budúcnosti tiež venovať pozornosť v našej činnosti.
Konkrétne zhodnotenie ŠD 2024 vykonajú členovia Správnej rady SMRŠ. Určite o tom prinesieme podrobnú informáciu. Dovtedy môžete písať svoje poznámky či pripomienky na kontaktný mail spoločnosti info@mrstefanik.sk, radi ich využijeme v našej práci.
Autor textu: Jozef Ivan Buffa
Foto: Soňa Steklá a autor článku