Výnimoční piloti v Šuranoch

Povolanie pilota je veľmi atraktívne a pre mnohých chlapcov je to vysnívaná práca. Zároveň je to povolanie, ktoré si vyžaduje veľkú dávku sebaovládania, disciplíny, ale niekedy prináša aj   životu nebezpečné momenty.

     V Spoločenskej hale v Šuranoch sa uskutočnilo dňa 10. októbra 2023 stretnutie úspešných vojenských pilotov, ktoré pre návštevníkov pripravilo MsKS Šurany v spolupráci so Spoločnosťou M. R. Štefánika.

     Ešte pred stretnutím s verejnosťou, hostí prijal vo svojej kancelárii primátor mesta Šurany, Mgr. Marcel Filaga. Uskutočnil sa zápis do Pamätnej knihy mesta. Následne sa všetci presunuli na letisko, kde si prezreli priestory a niektorí z nich si zaspomínali na pôvodný stav bývalého vojenského letiska.  

       Pozvanie na stretnutie  prijali naozaj výnimoční piloti -  Ivan Bella, brigádny generál v.v.,  prvý slovenský  kozmonaut, Zdenko Bielik, plukovník v.v., ktorého Šťastena dvakrát pobozkala, lebo sa dvakrát z lietadla  katapultoval, Peter Dobrota, plukovník generálneho štábu v.v. rodák zo Šurian a momentálne riaditeľ leteckej spoločnosti Air Transport Europe, Gabriel Kopecký, plukovník v.v., inštruktor lietania, Marián Lauko, major v.v., veliteľ roja lietadiel a rodák zo Šurian, Jozef Takács, plukovník generálneho štábu, držiteľ Zlatého krídla za rok 2023 a František Zsoldos,  podplukovník v.v., display pilot, získal ocenenie Zaslúžilý pilot a Rytier oblohy.

      Prítomní sa počas podujatia dozvedeli, ako sa hostia dostali k pilovaniu, kto bol ich vzorom a ako sa vyvíjala ich kariéra. Zdenko Bielik, pilot, ktorý sa dvakrát katapultoval, podrobne opísal momenty, ktoré túto udalosť spôsobili a čo nasledovalo hneď po nej. Rozprávanie I. Bellu o ceste do kozmu všetkých veľmi zaujalo a jeho láskavý a milý humor, ktorým svoje rozprávanie doplnil, bolo skvelým osviežením. Kariéra každého z hostí je veľmi inšpirujúca a hlavne mladí návštevníci  mohli byť  motivovaní. Po skončení akcie sa hostia ešte takmer hodinu venovali podpisovaniu a foteniu sa s návštevníkmi.

     Veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o stretnutie s výnimočnými pilotmi, pretože sú naozaj výnimoční.

Autor:  JK
Foto:   Archív MeKS Šurany    

Partneri